TAEKWONDO

New Zealand Leading Taekwond World Champs

Sunday 27 October 2013, 7:01PM
By dave worsley
451 views


New Zealand is the leading nation after two days of the ITF Taekwondo World Championships in Benidorm, Spain.
The team which was the winning country at the previous world championships in Wellington in 2011 has won five gold medals in total, four in the seniors and one in juniors.
There have also been four silver (two senior and two junior)  and eight bronze (five senior and three junior).
Roisin Giles from Mt Roskil in Auckland won the senior individual female 1st Dan Patterns, while Counties Manukau’s Melissa Timperley took away the 3rd Dan Patterns world title.
Counties Manukau competitor, Ethan Parker won the senior individual male 2nd Day Patterns title and taking away the senior power world title was Brenday Doogan also, from Counties Manukau
Sean Neary from Tamaki Taekwondo in Auckland  won the gold medal in the junior individual male special technique.
Other notable results included defending champion, Carl Van Roon finishing with a bronze in the senior individual under 85kg sparring competition.
New Zealand's main competition for medals is coming from Poland, Ireland and Russia.
The World Championships continue until Monday night.

2013 NZ Team World Champs Results
Gold (5) / Senior (4) Junior (1)
Senior Individual Female 1st Dan Patterns - Roisin Giles,
Senior Individual Female 3rd Dan Patterns - Melissa Timperley
Senior Individual Male 2nd Dan Patterns - Ethan Parker
Senior Individual Male Senior Power - Brendan Doogan
Junior Individual Male Special Technique - Sean Neary
Silver (4) / Senior (2) Junior (2)
Senior Individual Female 3rd Dan Patterns - Toni Moki
Senior Individual Female Power - Kristy Leong
Junior Individual Female Special Technique - Rose Biddiscombe
Junior Team Male Power
Bronze (8) / Senior (5) Junior (3)
Senior Individual Female 2nd Dan Patterns - Helen Caley
Senior Individual under85kg Sparring - Carl van Roon
Senior Individual under50kg Female Sparring - Estelle Speirs
Senior Individual under50kg Female Sparring - Melissa Timperely
Senior Individual Male Sepcial Technique - Aramai Tahau
Junior Individual Male 3rd Dan Patterns - Mitchell Leong
Junior Individual Female 1st Dan Patterns - Hine Nolan
Junior Individual Male under68kg Sparring - Joshua Campbell