ATHLETICS

Athletics New Zealand Teams Announcements

Thursday 9 June 2011, 8:10AM
By Athletics New Zealand
397 views


Athletics New Zealand has announced the following team selections. 

Oceania Marathon & Half Marathon Championships (final selection)
Gold Coast, Australia   3 July

Men
Dale Warrander                (Australia based)              Marathon

Women
Johanna Ottosson           (Waikato BOP)                  Half Marathon

 World University Games (final selection)
Shenzhen, China  12 – 23 August

Men
Hugo Beamish                  (USA based)                       5000m
Hamish Carson                 (Wellington)                       1500m
Michael Cochrane              (Waikato BOP)                  400m hurdles
Billy Crayford                       (Auckland)                          High Jump
Malcolm Hicks                    (Canterbury)                      1500m
Alex Jordan                          (Tasman)                           200m, 400m
Andy Moore                          (Otago)                                400m
Johan Smalberger              (Auckland)                          Javelin

Women 
Sarah Cowley                     (Auckland)                            High Jump
Andrea Koenen                  (Auckland)                            100m, 200m
Danielle Trevis                   (Auckland)                            10,000m

Support
Team Manager                   Ed Fern (Taranaki)
Team Coach                       David Long (Auckland)

 

 

World Mountain Running Championships (initial selection)
Tirana, Albania   11 September

Men
Dougan Butler                   (Taranaki)

Women
Ruby Muir                           (Waikato BOP)

Junior Women
Nicole Mitchell                  (Wellington)

Support
Team Manager                 Barry Ellis (Waikato BOP)

Commonwealth Mountain Running Championships (initial selection)
North Wales   23 September

Men
Angus Bell                           (Waikato BOP)
Dougan Butler                    (Taranaki)
James Coubrough            (Wellington)
Glenn Hughes                    (Wellington)

Women
Tina Harris                         (Wellington)
Nicole Mitchell                  (Wellington)
Ruby Muir                           (Waikato BOP)

Support
Team Manager                 Barry Ellis (Waikato BOP)

Commonwealth Ultra Running Championships (initial selection + addition)
North Wales   23 September

Men
Matt Bixley                           (Otago)
Wayne Botha                     (Auckland)
Alexander McKenzie         (Waikato BOP)
Brian McCorkindale         (Canterbury)

Women
Valerie Muskett               (Otago)

Support
Team Manager                 John Muskett (Otago)