ATHLETICS

Athletics New Zealand - Weekly update

Tuesday 21 June 2011, 8:47AM
By Athletics New Zealand
387 views


ASHBURTON
New Zealand Secondary Schools Cross Country Champs, Tinwald Domain – 18 June 2011
Declan Wilson and Rebekah Greene retained their senior titles at the New Zealand Secondary Schools Cross Country Championships on Saturday.
Both ran over a minute faster than last year. For a second year Matt Baxter had to settle for second, 34 seconds behind Wilson.

Results:
Boys.-Senior 6km: Declan Wilson (Akld Grammar) 18m 7s 1, Matt Baxter (N/Plym BHS) 18m 41s 2, Julian Oakley (Tauranga Boys’) 18m 52s 3. Teams 3 and 6 person Auckland Grammar School.

Junior 4km: Jacob Priddey (Hamilton BHS) 12m 47s 1, Nicholas Pointon (Scots Coll) 12m 59s 2, Marcus Karamanolis (St Pats Wgtn) 13m 8s 3. Teams 3 person Hamilton Boys’, 6 person Tauranga Boys’.

Year 9 3km: Daniel Hintz (Tauranga Boys’) 9m 46s 1, Jack Beaumont (Nthn Sthld Coll) 9m 54s 2, Hamish Were (Wgtn Coll) 10m 0s 3. Teams 3 and 6 person Tauranga Boys’

Girls.-Senior 4km: Rebekah Greene (St Hilda’s College Dunedin) 13m 43s 1, Jaye Atkin (Rangiora) 14m 39s 2, Shauna Pali (Kavanagh Coll) 14m 44s 3. Teams 3 person New Plymouth Girls’, 6 person Wanganui Collegiate.

Junior 3km: Rosa Flannagan (Rangi Ruru) 10m 33s 1, Anneke Grogan (Aquinas Coll) 10m 38s 2, Annabelle Vincent (Rangi Ruru) 10m 44s 3. Teams 3 and 6 person Rangi Ruru Girls’.

Year 9 3km: Kara Macdermid (Awatapu Coll) 10m 19s 1, Madeleine Roughan (N/Ply GHS) 10m 52s 2, Josie Kozyniak (St Catherine’s Wgtn) 10m 54s 3. Teams 3 and 6 person Tauranga Girls’.


AUCKLAND
Winter Track and Field Series, Sovereign Stadium – 18 June 2011
Joshua Hawkins showed good form leading up to competing in the world youth championships in Lille France early next month with a New Zealand M17 110m hurdles record.

Hawkins was over the barriers in a slick 13.66s (+0.4), breaking Peter Cox’s 2001 record of 13.92s. Hawkins also won the 200m in an impressive 21.23s (+0.1), an event he is competing in as well in France. (Chris Donaldson holds the NZ M17 200m record at 21.11s). Last week Hawkins clocked 13.78s (+0.9) in the 110m hurdles.
Peter Callagher won the M19 110m hurdles in 14.76s (+0.4).

Alex Jordan of Nelson heading to the World University Games in China in August won the 400m in 47.11s and was second in the 200m in 21.46s. Daniel O’Shea was third in the 200m in 21.91s. James Mortimer won the 300m in 34.17s, from Shay Taylor 34.61s.
Ryan Howe of Rotorua, who will be competing in the Oceania track and field championships in Apia Samoa this week, won the 100m in 11.04s (+0.7).
In the field events Richard Callister threw the senior 2kg discus out to 40.83m. Adam Miller was second with 40.25m. Tom Walsh won the M19 6kg shot with 19.66m, Nicholas Gerrard was second with 15.70m.

WELLINGTON
Wellington Marathon and Half Marathon, Westpac Stadium – 19 June 2011
46 year old Ross McIntyre from Havelock North won the marathon in 2h 38m 9s, beating Canterbury’s Glynn Hadley by nearly a minute.

Hadley recorded 2h 39m 6s, with Christian Muller of Auckland a distant third in 2h 45m 46s. Victoria Jackson of Wellington won the women’s section in 3h 3m 37s, from Christchurch’s Annabel Bramwell 3h 16m 15s. The half marathon went to Wellington’s Evan Cooper in 1h 13m 14s after a close race with former Canadian international James Richardson (1h 13m 24s). Hayden Shearman of Lower Hutt was third in 1h 14m 18s, with Richard Swan formerly Auckland now Wellington fourth in 1h 15m 51s. Sarah Gardner of Upper Hutt won the women’s half in 1h 23m 25s from Rebecca Keat of Lower Hutt 1h 25m 9s and Wellington’s Sarah Christie 1h 26m 23s. The associated 10km was won by Tim Hodge in 33m 8s from Carey Chaffee 33m 39s and Matt Rogers 34m 13s. Gabrielle O’Rourke won the women’s 10km in 37m 5s from Sarah Drought 37m 24s and Tracy Crossley 39m 2s.

BALCLUTHA
Rosebank Lodge Half marathon, incorporating Otago Champs – 19 June 2011
Jason Palmer of Leith won in 1h 13m 27s, beating Lee Moreton 1h 16m 44s, Anthony Rodger 1h 17m 27s and Glen Ballam 1h 18m 28s. Merryn Johnston won the women’s section in 1h 28m 4s, 40 seconds ahead of Sue Cuthbert. Maria Sleeman was third in 1h 33m 21s with Clare McDonald fourth in 1h 35m 45s. Kellie Palmer won the 10km outright in 37m 14s, from Joe Beamish 39m 22s. Donna Pettit won the 10km walk in 1h 3m 5s.

CZECH REPUBLIC
Josef Odlozil Memorial Meeting, Prague – 13 June 2011
Zane Robertson 1500m 10th 3m 41.77s. Won by Fouad El Kaam of Morocco 3m 35.93s.

Fortuna Combined Events, Kladno – 15/16 June 2011
Brent Newdick finished 12th in the decathlon scoring 7695 points. His performances were 100m 11.07s (+0.3) 845, long jump 7.06m (+1.6) 828, shot put 14.24m 743, high jump 1.92m 731, 400m 49.62s 832, 110 hurdles 14.90s (-1.5) 862, discus throw 44.79m 763, pole vault 4.60m 790, javelin throw 54.01m 648, 1500m 4m 44.37s 653. Scott McLaren was 20th with 7288. Performances 11.68s (-1.6) 715, 6.86m (+1.3) 781, 14.16m 738, 1.86m 679, 50.16s 807, 16.19s (-1.8) 711, 41.34m 692, 4.40m 731, 58.14m 710, 4m 33.16s 724. Event won by 2009 Berlin world championships silver medallist Leonel Suárez of Cuba with 8231.
Sarah Cowley was eighth in the heptathlon with 5631 points. Her performances were 100m hurdles 14.26s (-0.5) 942, high jump 1.80m 978, shot put 11.40m 621, 200m 25.85s (+0.8) 810, long jump 6.03m (+1.1) 859, javelin throw 34.12m 555, 800m 2m 16.92s 866. Won by Beijing Olympics bronze medallist Tatyana Chernova of Russia with 6773.

SPAIN
XI Reunion Internacional Villa De Bilbao – 18 June 2011
Zane Robertson 5000m 8th 14m 3.18s. Won by Abraham Akopesha of Kenya 13m 29.19s.

QUENTIN REW SELECTED FOR THE WORLD CHAMPIONSHIPS
Quentin Rew has been selected for the 50km road walk at the Daegu World Championships on 3rd September 2011 at 8am.
Rew qualified for selection after his performance of 14th in 4h 6m 57s at the IAAF race walking challenge in Taicang China in April. Rew is ranked third all time on the New Zealand 50km rankings behind Craig Barrett 3h 48m 7s and Tony Sargisson 3h 58m 5s.

2012 OLYMPIC GAMES SELECTION POLICY RELEASED

The London Olympic Games selection criteria was released last Friday.

Link to the policy: http://www.performance.athletics.org.nz/docs/teams/12_OG/2012%20OG%20Athletics%20Policy%20Final.pdf