SURF LIFESAVING

Scott Bartlett Scott Bartlett CREDIT: Surf Life Saving New Zealand
Wainui women canoe Wainui women canoe CREDIT: Surf Life Saving New Zealand

Omanu master surf lifesaving's aged brigade

Friday 12 March 2010, 7:35AM
By Surf Life Saving New Zealand
2383 views


WHAKATANE

Sheer weight of numbers helped Omanu to a rampant win in the NZCT Masters Surf Life Saving Championships in Whakatane today.

The precursor to the open nationals was held in stunning Eastern Bay sunshine with a 1m swell cascading into Ohope Beach.

Omanu's dominance throughout the over-30 competition was reflected in their overall tally, accumulating 111.5 points throughout the 142 events on offer and featuring on the podium in nearly half those events.

Their efforts were led by current New Zealand surf lifesaving coach Scott Bartlett, who won the 30-39 run-swim-run and surf race, heading home Westshore's Chris Swain who picked up another masters ironman title as consolation.

Mairangi Bay were a distant second with 61, ahead of three more Bay of Plenty clubs, Papamoa (45), Whakatane (38) and Waihi Beach (29).

Waikanae's Debbie Hutchings and South Brighton's Malcolm McDonald dominated their beach arena, picking up 30-39 titles in both the sprint and flags events.

The open, under-19 and under-16 events start tomorrow with record numbers of 1262 competitors from 44 clubs throughout New Zealand.

 

 

Masters results:

 

Mens Run-Swim-Run.

30-39. Scott Bartlett (Omanu) 1, Chris Swain (Westshore) 2, Christiaan Maahuis (Waihi) 3. 40-49. Brett Marshall (Wainui) 1, Bruce Waugh (St Kilda) 2, Sean O’Connor (Waihi) 3. 50-59. Rex Harding (Waihi) 1, Ian Glover (Omanu) 2, Stephen Moors (Red Beach) 3. 60-69. Ian Gunthorp (Red Beach) 1, Robert Dallimore (Muriwai) 2, Bruce Baker (Whakatane) 3. 70+. Paul Garratt (Taylors Mistake) 1, John McKerras (Palmerston North) 2.

Womens Run-Swim-Run.

30-39. Naomi Davoren (Papamoa) 1, Erin Porteous (Omanu) 2, Tracey Mano (Papamoa) 3. 40-49. Janice Murdoch (Waimairi) 1, Michelle Mitchell (Waikanae) 2, Catriona Manning (Whakatane) 3. 50-59. Carol Quirk (Lyall Bay) 1.

Mens Surf Race.

30-39. Scott Bartlett (Omanu) 1, Chris Swain (Westshore) 2, Christiaan Maarhuis (Waihi) 3. 40-49. Sean O’Connor (Waihi) 1, Brett Marshall (Wainui) 2, Bruce Waugh (St Kilda) 3. 50-59. Russell McConnochie (Muriwai) 1, Rex Harding (Waihi) 2, Ian Glover (Omanu) 3. 60-69. Robert Gilmore (Muriwai) 1, Greg Bevin (Waimairi) 2, Bruce Baker (Whakatane) 3. 70+. Paul Garratt (Taylors Mistake) 1, John McKerras (Palmerston North) 2, Ronald Valentine (Paekakariki) 3.

Womens Surf Race.

30-39. Naomi Davoren (Papamoa) 1, Erin Porteous (Omanu) 2, Debbie Hutchings (Waikanae) 3. 40-49. Michelle Mitchell (Waikanae) 1, Catriona Manning (Whakatane) 2, Sonya Groot (Omanu) 3. 50-59. Carol Quirk (Lyall Bay) 1, Suzanne Daniels (Omanu) 2. 60-69. Lindsay Sneddon (South Brighton) 1.

Mens Surf Teams.

120+. Omanu 1.

Womens Surf Teams.

140+. Omanu 1.

Mens Ski.

30-39. Jason Pocock (Mairangi Bay) 1, Chris Swain (Westshore) 2, Grant Ellison (Omanu) 3. 40-49. Michael Mead (South Brighton) 1, Richard Phillips (Waimairi) 2, Duncan McKenzie (Mairangi Bay) 3. 50-59. Benjamin Bennett (Ocean Beach Kiwi) 1, Dean Powell (Mairangi Bay) 2, Ian Glover (Omanu) 3. 60-69. Gregory Larsen (Ocean Beach Kiwi) 1, Dennis Malone (Midway) 2, Bruce Baker (Whakatane) 3. 

Womens Ski.

30-39. Leza Papps (Lyall Bay) 1, Nicole Taylor (Lyall Bay) 2, Jan Reid (Omanu) 3. 40-49. Anna Ballara (Lyall Bay) 1, Michelle Mitchell (Waikanae) 2, Dianne Reid (Whakatane) 3. 50-59. Carol Quirk (Lyall Bay) 1.

Mens Double Ski.

30-39. Omanu 1, Paekakariki 2, Mairangi Bay 3. 40-49. Omanu A 1, Mairangi Bay A 2, Oamnu B 3. 50-59. Red Beach 1, Omanu 2, Mairangi Bay 3. 60-69. Omanu 1. 

Womens Double Ski.

30-39. Omanu A 1, Omanu B 2.

Mens Ski Relay.

90+. Omanu A 1, Omanu B 2. 110+. Mairangi Bay 1, Waihi 2. 130+. Mairangi Bay 1, Omanu 2, St Clair 3. 150+. Midway 1.

Mens Board.

30-39. Lee Campbell (Mairangi Bay) 1, Matt Warren (Paekakariki) 2, Simon Oldham (Omanu) 3. 40-49. Wayne Campbell (Omanu) 1, Matthew Pickering (Papamoa) 2, Duncan McKenzie (Mairangi Bay) 3. 50-59. Ian Glover (Omanu) 1, Murray Munro (Waihi) 2, Dean Powell (Mairangi Bay) 3. 60-69. Denny Enright (Oamnu) 1, Bruce Baker (Whakatane) 2. 

Womens Board.

30-39. Naomi  Davoren (Papamoa) 1, Leza Papps (Lyall Bay) 2, Erin Porteous (Omanu) 3. 40-49. Anna Ballara (Lyall Bay) 1, Dianne Reid (Whakatane) 2, Michelle Mitchell (Waikanae) 3. 50-59. Carol Quirk (Lyall Bay) 1, Suzanne Daniels (Omanu) 2.

Mens Board Relay.

90+. Omanu 1. 110+. Waihi 1, Omanu 2. 130+. Mairangi Bay A , Papamoa 2, Mairangi Bay B 3. 150+. Omanu A 1, Mairangi Bay 2, Omanu B 3.

Womens Board Relay.

90+. Omanu 1. 110+. Omanu 1. 130+. Omanu 1.

Mens Beach Flags.

30-39. Malcolm McDonald (South Brighton) 1, Brad O’Leary (Otaki) 2, Scott Bartlett (Omanu) 3. 40-49. Dean Oswald (Whakatane) 1, David Josephson (Mairangi Bay) 2, Hamish Reid (Omanu) 3. 50-59. Barry Cutfield (Whakatane) 1, Shaun Smith (Papamoa) 2, Mark McCarthny (Orewa) 3. 60-69. Gregory Larsen (Ocean Beach Kiwi) 1, Ray Stoddart (Lyall Bay) 2, Bob Mitchell (Omanu) 3. 70+. Bart Smaill (St Clair) 1.

Womens Beach Flags.

30-39. Debbie Hutchings (Waikanae) 1, Simone Salt (Mairangi Bay) 2, Susan Parker (Omanu) 3. 40-49. Estelle Harman (Papamoa) 1, Deborah Collings (Omaha) 2, Michelle Mitchell (Waikanae) 3. 50-59. Patricia Hatton (Orewa) 1, Suzanne Daniels (Omanu) 2, Carol Quirk (Lyall Bay) 3.

Mens Beach Sprint.

30-39. Malcolm McDonald (South Brighton) 1, Brad O’Leary (Otaki) 2, Eben Sinclair (Waihi) 3. 40-49. David Josephson (Mairangi Bay) 1, Mark Procter (Papamoa) 2, Martin Robinson (Lyall Bay) 3. 50-59. Christopher Parker (Omanu) 1, Paul Macky (Waihi) 2, Ian Parker (Mairangi Bay) 3. 60-69. Gregory Larsen (Ocean Beach Kiwi) 1, Ray Stoddart (Lyall Bay) 2, Greg Bevin (Waimairi) 3. 70+. Bart Smaill (St Clair) 1.

Womens Beach Sprint.

30-39. Debbie Hutchings (Waikanae) 1, Simone Salt (Mairangi Bay) 2, Erin Porteous (Omanu) 3. 40-49. Deborah Collings (Omaha) 1, Michelle Mitchell (Waikanae) 2, Karen Lee (Mairangi Bay) 3. 50-59. Patricia Hatton (Orewa) 1, Suzanne Daniels (Omanu) 2, Carol Quirk (Lyall Bay) 3.

Mens Beach Relay.

120+. Omanu A 1, Omanu B 2. 140+. Omanu 1, Waihi 2, Mairangi Bay 3. 160+. Red Beach 1, Papamoa 2, Omanu B 3. 180+. Mairangi Bay 1, Omanu 2, United North Piha 3. 200+. Whakatane 1, Omanu 2, Papamoa 3.

Womens Beach Relay.

140+. Papamoa 1, Omanu 2. 160+. Papamoa 1, Whakatane 2. 180+. Omanu 1. 

Mens Ironman.

30-39. Chris Swain (Westshore) 1, Lee Campbell (Mairangi Bay) 2, Simon Oldham (Omanu) 3. 40-49. Wayne Campbell (Omanu) 1, Duncan McKenzie (Mairangi Bay) 2, Christopher Emmett (Omanu) 3. 50-59. Ian Glover (Omanu) 1, Benjamin Bennett (Ocean Beach Kiwi) 2, Barry Cutfield (Whakatane) 3. 60-69. Bruce Baker Whakatane) 1. 

Womens Ironwoman.

30-39. Naomi Davoren (Papamoa) 1. 40-49. Michelle Mitchell (Waikanae) 1, Dianne Reid (Whakatane) 2, Fiona Leopard (Red Beach) 3. 50-59. Carol Quirk (Lyall Bay) 1. 

Mens Taplin Relay.

90+. Omanu A 1, Omanu B 2. 110+. Omanu 1, Mairangi Bay 2. 130+. Whakatane 1, Mairangi Bay 2, Red Beach 3. 150+. Waihi 1, Omanu 2, Muriwai 3.

Womens Taplin Relay.

90+. Omanu 1. 110+. Papamoa 1.

Mens Short Course Canoe.

120+. Papamoa 1, Omanu 2. 140+. Waihi 1. 160+. Wainui 1, Midway 2, Paekakariki 3. 180+. Red Beach 1, United North Piha 2, Mairangi Bay 3. 200+. St Clair 1, Mairangi Bay 2, Whakatane 3.

Womens Short Course Canoe.

120+. Omanu 1, North Beach 2.  140+. Wainui 1, Papamoa 2, Omanu B 3. 160+. Whakatane 1, Paekakariki 2, Papamoa A 3.

Mens Short Course Boat.

140+. Omanu 1. 180+. Whakatane 1, Muriwai 2, Rarangi 3. 200+. Red Beach 1, Omanu 2.

Womens Short Course Boat.

160+. Whakatane 1.

 

Final masters points: Omanu Beach 111.5, Mairangi Bay 61, Papamoa 45, Whakatane 38, Waihi Beach 29, Red Beach 25, Waikanae 21, Lyall Bay 19.5, Wainui 15, Ocean Beach Kiwi 14, Muriwai 12, Paekakariki 9, South Brighton 9, Westshore 9, Waimairi 8, Orewa 7, St Clair 6, Taylors Mistake 6, Midway 5, Omaha 5, Otaki 4, United North Piha 4, St Kilda 3, Palmerston North 2, Rarangi 1.