Sign up now!
   
SPORT

Curtis tops secondary school sport for second year

Thursday 3 November 2011, 3:58PM
By Sport Manawatu
401 views


MANAWATU-WHANGANUI

Curtis tops secondary school sport for second year

Palmerston North Girls’ High School student, Michaela Curtis, has claimed the title of Manawatu Standard Supreme Female Sportsperson for the second consecutive year.

The year 13 took time out from preparing for a trip to India with the Under 21 women’s Black Sticks to attend the Manawatu Standard Secondary School Sports Awards at the Awapuni Racecourse Function Centre on Wednesday night (November 2).

Palmerston North Boys’ High School’s, Ben Langton Burnell, was named the Manawatu Standard Supreme Male Sportsperson after an outstanding year throwing the javelin. Also a year 13 student, Ben only took up the javelin a little over two and a half years ago, but has already been selected for the Rio de Janeiro Olympic Games squad to compete in 2016.

Both students also received the Sport Manawatu Athlete Scholarship of $1,500 per year. Supported by foundation sponsor Student City and Sport Manawatu’s 500 club, the scholarship supports student athletes who want to pursue their sporting careers whilst studying locally at a recognised tertiary or trade institution.

“The two students have both had outstanding years in the sporting arena and we are very excited to have them both as a part of our scholarship programme,” says Sport Manawatu secondary school sports advisor, Ben Koch.

Other awards of the evening were the Manawatu Standard Team of the Year which went to Tu Toa Mixed Tennis after their achievement of winning the 2011 Secondary School National Mixed Tennis Title.

The Official of the Year award went to Palmerston North Girls’ High School student and hockey umpire, Hannah Mills, after a strong year which included earning the right to officiate at the New Zealand Secondary School Girls Federation Cup 3rd/4th playoff in Taupo this year.

Mr Koch says it was good to see so many different sports recognised in the individual sport code awards.

“Over 50 code awards were given out and the sports ranged from artistic roller skating to ultimate frisbee,” he says.

For a full list of results visit sportmanawatu.org.nz

 

Manawatu Standard Secondary School Sports Awards

Supreme Female Sportsperson
Michaela Curtis – Palmerston North Girls’ High School

Supreme Male Sportsperson
Ben Langton Burnell – Palmerston North Boys’ High School

Sport Manawatu Athlete Scholarship Recipients
Ben Langton Burnell
Michaela Curtis

Official of the Year
Hannah Mills – Palmerston North Girls’ High School (Hockey)

Team of the Year
Tu Toa Mixed Tennis

Individual Code Awards

Artistic Roller Skating
Kate Spencer – Palmerston North Girls’ High School

Athletics
Ben Langton Burnell – Palmerston North Boys’ High School
Kara MacDermid – Awatapu College

Badminton

Ruawai Te Rata – Awatapu College

Barefoot Water Skiing
Brooke Fitch – Freyberg High School

Basketball
Gabrielle Kelly – Palmerston North Girls’ High School
Nick Fee – Palmerston North Boys’ High School

Canoe Polo
Britney Rolston – Palmerston North Girls’ High School

Clay Target Shooting
Thomas Bishop – Feilding High School

Cricket
Robert Yule – Palmerston North Boys’ High School
Brynn Cleaver – Palmerston North Boys’ High School

Croquet
Andre Murray – Palmerston North Boys’ High School

Cross Country
Kara MacDermid - Awatapu College
Joshua Baan – Palmerston North Boys’ High School

Cycling
Kate Stewart - Palmerston North Girls’ High School
Mark Findlay - Palmerston North Boys’ High School

Equestrian
Leanne Ireland – Feilding High School

Football
Jane Barnett – Palmerston North Girls’ High School
Maia Green – St Peter’s College

Golf
Tyler Hodge – Horowhenua College
Emma Clayton – Palmerston North Girls’ High School

Hockey
Ben Smith - Palmerston North Boys’ High School
Michaela Curtis – Palmerston North Girls’ High School

Indoor Cricket
Navin Patel – Palmerston North Boys’ High School

Inline Hockey
Kendra Waldman – Palmerston North Girls’ High School

Inline Speed Skating

Tegan Roffe – Awatapu College
Kierryn Hughes – Palmerston North Boys’ High School

Karate

Dahnyelle Rogan – Palmerston North Girls’ High School

Mountain Biking

Kara MacDermid – Awatapu College
Gareth Cannon – Tararua College

Netball

Brooke Leaver – Tu Toa

Rugby League

Ngani Laumape – Palmerston North Boys’ High School

Rugby
Jason Emery - Palmerston North Boys’ High School
Ngani Laumape - Palmerston North Boys’ High School
Jaymi Ngaia – Feilding High School

Smallbore Rifle Shooting
Anne-Marie Shaw – Palmerston North Girls’ High School

Softball
Campbell Ngarimu – Hato Paora College

Squash
Regan Smith – Palmerston North Boys’ High School

Swimming
Connor Nevin - Palmerston North Boys’ High School
Jenna Buchanan – Dannevirke High School

Taekwon-do
Alice Onland – Awatapu College
Mitchell Craig – Palmerston North Boys’ High School

Table Tennis
Dean Lochhead – Freyberg High School

Tennis
Kyle Butters – Tu Toa
Sade Atkinson – Tu Toa

Touch
Otere Black – Hato Paora College
Hinerangi Temara – Freyberg High School

Triathlon
Jaimee Leader – Palmerston North Girls’ High School

Ultimate Frisbee
Mazhoor Sujau – Palmerston North Boys’ High School

Volleyball
Sam Thomas - Palmerston North Boys’ High School